Vyrazte na lyže, běžky či snowboard

Zimní aktivity

Krušné hory a zejména blízké okolí Jáchymova nabízí množství nejrůznějších zimních aktivit. Najdete zde různě náročné skiareály vhodné pro všechny věkové kategorie lyžařů a snowbordistů a špičkově upravované běžecké stopy, opět od nenáročných tras až po ty závodní.

Skiareály

Skiareál Klínovec

Největší lyžařský areál v Krušných horách se může svým moderním vybavením a komfortním zázemím pro lyžaře směle měřit se svými evropskými kolegy. Až nahoru k rozhledně se můžete dostat autem, nezapomeňte ovšem na sněhové řetězy. Daleko přístupnější jsou bezplatná záchytná parkoviště, která najdete jak pod severním svahem u LD Dámská, tak na jihu u LD Jáchymovská. Na návštěvníky tu čeká 18 km sjezdovek o celkové rozloze 50 ha. Pokud vám to ale přece jen bude málo, můžete v rámci dlouholeté českosaské spolupráce vyzkoušet i sousední Fichtelberg. Za deset minut Vás tam z Klínovce zdarma doveze skibus.

!!NOVINKA!! Propojení skiareálu na Klínovci se sousedním Neklidem nabídne lyžařům během letošní zimy více než 30 kilometrů sjezdovek, a to na jeden skipas. Celý lyžařský komplex Skiareál Klínovec tak bude obsluhovat pět lanových drah, z toho dvě s oranžovou krycí bublinou. Unikátní v rámci České republiky bude propojení celé oblasti lyžařsky – žádné přesuny skibusy, ale pohodlně po propojovacích sjezdovkách. Jedna povede z vrcholu Klínovce ke spodní stanici lanové dráhy na Neklidu a další z Neklidu ke spodní stanici lanové dráhy Prima Express.

Skiareál Novako Boží Dar

Pokud plánujete zasvětit svá robátka do krásy sjezdového lyžování, doporučujeme začít právě na Novaku. Krátká mírná sjezdovka i všechny 3 vleky (včetně koberce) jsou jako stvořené pro nejisté dětské nožičky. Malí lyžaři si jistě oblíbí i milé instruktory z lyžařské školy a dětské hřiště plné zábavných figurek a dalších atrakcí. Velkým lákadlem pro malé i velké je snowtubing, neboli jízda na nafukovacích duších. Areál je vybavený systémem umělého zasněžování.

Skiareál Plešivec

Jeden z největších, nejmodernějších a nejznámějších lyžařských areálů v Krušných horách nabízí 12 km sjezdovek všech obtížností, širokých až 80 m. Ať už za svůj startovací bod zvolíte Pstruží nebo Abertamy, v obou případech se dočkáte kvalitního zázemí včetně prostorného parkoviště, půjčovny a občerstvení. Posilnit se ostatně můžete i přímo na vrcholu Plešivec v hotelu s rozhlednou.

Rodiny s malými dětmi ocení také největší dětský park v ČR se čtyřmi pojízdnými pásy o délkách 83, 42, 40 a 30 metrů. Díky nim se svezou i nejmenší děti, které nezvládnou jízdu na vleku samy. V parku si mohou v péči instruktorů užít lyžování až dvě stovky dětí. Velikým lákadlem je horský kolotoč a na čtyři desítky dalších atrakcí.

Běžecké areály

Boží Dar

Díky své horské poloze má jednu nespornou výhodu, kterou vezmou za vděk především běžkaři. Je to brzký sníh. V okolí Božího Daru lze provozovat běh na lyžích v upravených stopách v době, v níž se jiné lyžařské areály na zimu teprve připravují. V této části Krušných hor se celkově nabízí více jak 120 km různě náročných běžeckých tratí. Budou-li vám české stezky krátké, můžete také bez problému „přeběhnout“ do Německa po některém z turistických přechodů.

Krušnohorská lyžařská magistrála – západ

Pokud plánujete výlet z Bublavy až do Božího Daru, počítejte s trasou v délce cca 40 km. Magistrála se vyhýbá středům obcí, protíná ji ale spousta dalších běžeckých stop, po kterých můžete odbočit třeba do Perninku, Horní Blatné nebo do Abertam. Přímo na magistrále také natrefíte na několik příjemných odpočinkových míst, kde se můžete zahřát u grogu a posilnit se na další cestu. Jedním z nich je restaurace v penzionu Jelení, dále pak občerstvení U Červené jámy nad Hřebečnou a o 2 km dál směrem k Božímu Daru známá maringotka. Pravidelně strojově upravovaný je také úsek magistrály Klínovec–Horní Malže. Měří asi 8,5 km a začíná kousek od nástupní stanice sedačkové lanovky Dámská.

zdroj: https://krusnehory.cz/